נצרות: אירוע גדול עם נרות בכניסייה בירושלים

עם תהלוכות, פזמונים והילולים, אלפי פלסטינים נוצרים ועולי רגל חגגו בשבת את טקס האש הקדושה בכנסיית הקבר בירושלים, הראשון שהתקיים מאז שישראל הטילה הגבלות חדשות על נוכחות.

הטקס המסתורי בן המילניום, שחוגג את תחייתו של ישוע, משך אליו למעלה מעשרת אלפים מתפללים בשנים קודמות.

לאחר שעות של ציפייה מהקהל, נכנס הפטריארך היווני-אורתודוכסי של ירושלים לקבר בו מאמינים הנוצרים שישוע נקבר והגיח כשהוא נושא נר דולק – ללא עזרת גפרורים.

בתוך שניות, האור התפשט על פני הכנסייה החשוכה הנערצת על ידי הנוצרים כאתר צליבתו, קבורתו ותחייתו של ישו. הפעמונים התחרו בתרועות הקהל כאשר אובך עשן מילא את הקפלות.

מייקל טומאיאן, נוצרי ארמני בן 36, היה בין הראשונים שקיבלו את האור.

"זה כבוד", אמר. "אבא שלי עושה את זה מאז שהיה ילד והוא מעביר לי את המסורת הזו".

לאחר שנתיים של הגבלות נסיעות COVID-19, ישראל החלה לאחרונה לאפשר לתיירים זרים לחזור למדינה ונוצרים הגיעו מרחבי העולם.

נדרשה "הרבה אמונה ונחישות" כדי להגיע לזה, אמרה אלינה לורד, בת 48, שטסה מרומניה. היא התעוררה ב-5 בבוקר כדי להשתתף והצליחה להבטיח עמדה ממש מעבר לפתח הקבר.

עבור סופיה גורגיס, בת 65, שברחה ממלחמת סוריה לשוודיה, זה היה חלום חיים לחגוג את טקס האש הקדושה בירושלים.

"אין לי מילים", אמרה ונחנקת, "ברגע שקיבלנו את הדרכונים (השוודיים) נרשמנו לטיול הזה".

בשלב מסוים פרצו עימותים בין עולי רגל נוצרים לבין שוטרי משטרת ישראל שהיו פרוסים ברחבי העיר העתיקה בירושלים לאבטחת המשתתפים. האירוע התרחש כאשר כמה עולי רגל ניסו לפרוץ את החסימות בכוח והשוטרים ניסו לעצור אותם. השוטרים הגיבו באלימות בסרטון אחד שבו נראה שוטר אוחז בצווארו של צליין.

המשטרה לא דיווחה על האירוע בהודעותיה הרשמיות אלא מסרה כי "משעות הבוקר המוקדמות ולאורך היום משטרת ישראל נקטה בפעולות על מנת לאפשר טקס שריפת קודש תקין ובטוח… היערכות המשטרה הייתה הושלם לאחר הערכות מקיפות, עבודת צוות מקיפה, סיור בשטח, פגישות תיאום עם ראשי הכנסייה ואישור תוכניות בראשות מפקד מחוז ירושלים".

מהי קוברה היא למעשה שושלת מלכותית של 4 מינים

מהי קוברה? היא למעשה שושלת מלכותית של 4 מינים

מהי קוברה? היא למעשה שושלת מלכותית של 4 מינים נחש הקוברה המרשים, הניתן לזיהוי מיידי באמצעות מכסה המנוע המתרחב שלו, הוא הנחש הארסי הגדול בעולם …

קראו עוד
אזרחים אמריקאים מביאים פצצה שלא התפוצצה

אזרחים אמריקאים מביאים פצצה שלא התפוצצה

אזרחים אמריקאים מביאים פצצה שלא התפוצצה לשדה התעופה דובר שדה התעופה בן גוריון בתל אביב נמסר: כי המשפחה הורשה לעלות לטיסה לאחר חקירה של צוות …

קראו עוד
בני משפחה של חולי קורונה בטיפול נמרץ עשויים להופיע עם מצב שונה

בני משפחה של חולי קורונה בטיפול נמרץ עשויים להופיע עם מצב שונה

בני משפחה של חולי קורונה בטיפול נמרץ עשויים להופיע עם מצב שונה זה יום שקט במחנה הבסיס כשלפתע האויב יוצא להתקפה. הדמות הראשית מתאמצת להגיב …

קראו עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *